Pelhřimov

Do podvědomí mnoha lidí pronikl Pelhřimov akcí Agentury Dobrý den „Pelhřimov – město rekordů“. Pelhřimov ovšem může nabídnout ještě vyhlídkovu věž, galerie, malebné náměstí, Muzeum rekordů a kuriozit, expozici Zlaté české ručičky či Muzeum strašidel. K dispozici je venkovní i vnitřní koupaliště. Kromě toho můžeme i případně zavítat do Městského divadla či nově zrekonstruovaného kina Vesmír. 

FESTIVAL A MUZEUM REKORDŮ A KURIOZIT

Každoroční festival rekordů a kuriozit se stal velice oblíbeným a pro Pelhřimov typickým. S tím souvisí i Muzeum rekordů a kuriozit se zajímavou expozicí a např. také tzv. „Nábřeží rekordů a kuriozit“ – upravená nábřežní stezka podél potoka Bělé s informačními panely věnujícími se různým zajímavým rekordům. Stezka začíná v Muzeu rekordů a kuriozit a končí v Domě dobrých dnů, kde je umístěna expozice Zlaté české ručičky – Unikáty ze sirek.

Jedna z mála institucí tohoto druhu na starém kontinentu a jediná ve střední Evropě sídlí v historické věži sloužící v minulosti jako součást opevnění města pod názvem „Jihlavská brána“. V pěti nově zrekonstruovaných patrech expozice se díky sběratelům a výrobcům všeho možného i nemožného podařilo nashromáždit unikátní exponáty. Podél říčky Bělé jsou umístěny informační tabule o rekordech i obří předměty. V Domě dobrých dnů je umístěna expozice předmětů, které za 40 let života vytvořil Tomáš Korda z Vrchlabí. V průběhu 63 310 hodin čistého času práce vytvořil desítky staveb z počtu 820 215 zápalek a zápalkových hlaviček.

MUZEUM STRAŠIDEL

Muzeum strašidel nabízí expozice strašidel „vyskytujících se“ v minulosti i současnosti na Vysočině. Exponáty jsou převážně z vosku a ve skutečné velikosti. Muzeum se nachází v prostorách sklepení Purkrabského domu čp. 17 na Masarykově náměstí.

Exponáty v muzeu strašidel jsou repliky nadpřirozených bytostí, které se měly v okolí Pelhřimova vyskytovat. Muzeum strašidel lze nalézt ve středověkém sklepení purkrabského domu čp. 17 na Masarykově náměstí. Expozici vytvořil tým nadšenců ve složení: Martin Ecler, Věra Vacková, Drahoslava Kolářová, Jiří Hašek, žáci ZUŠ Pelhřimov, učni SOU Pelhřimov a pracovníci Kulturních zařízení města Pelhřimova. Muzeum vzniklo za finanční podpory Kulturních zařízení města Pelhřimova a Fondu Vysočiny v roce 2002.

www.pelhrimovsko.cz